wyszukaj

Kod IATA: KTW
Kod ICAO: EPKT

Katowice Airpot to międzynarodowy port lotniczy położony w centralnej części województwa śląskiego, około 30 km na północ od Katowic. Znajduję się na terenie dwóch gmin(Ożarowice i Mierzęcice) a zarazem na pograniczu dwóch powiatów tarnogórskiego i będzińskiego.

W zasięgu 100km od śląskiego lotniska mieszka 11 milionów mieszkańców, jest to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce.

Katowice Airport jest centralnym lotniskiem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach od 1994 roku zarządzany jest przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA. Aktualnie z lotniska operuje czterech przewoźników regularnych. Dwóch sieciowych, PLL LOT i Lufthansa oraz dwóch niskokosztowych, Wizz Air i Ryanair. W sumie linie te obsługują z Katowic ponad trzydzieści kierunków do trzynastu europejskich państw. Ponadto MPL Katowice dysponuje bogatą siatką połączeń czarterowych i cargo obejmującą ponad trzydzieści kierunków do trzynastu państw w Europie, Azji i Afryce Północnej. Na trasach tych przewozy realizuje 31 linii czarterowych i cargo. MPL Katowice jest trzecim w Polsce, pod wzglądem wielkości obsługiwanego ruchu pasażerskiego. W roku 2009 z połączeń oferowanych z Pyrzowic skorzystało w sumie 2 364 613 pasażerów, z tej liczny aż 603 765 osób podróżowało liniami czarterowymi.

Port posiada dwa terminale pasażerskie, Terminal A i Terminal B, o łącznej przepustowości 4 mln pasażerów. Na lotnisku znajdują się m.in. najdłuższy w Polsce 180-metrowy taras widokowy, liczne restauracje, pokój dla matki z dzieckiem, apteka, wypożyczalnie samochodów, kantory wymiany walut, poczta, salonik VIP, sklepy wolnocłowe oraz kaplica.

Dzięki otwartej w 2006 r. drodze ekspresowej S1, która połączyła lotnisko z DK nr 1 do portu można dotrzeć sprawnie i bezpiecznie. Wkrótce zostanie otwarty odcinek autostrady A1 (Pyrzowice-Gliwice) który połączy lotnisko z autostradą A4, oraz Republiką Czeską i ułatwi dojazd obywatelom Czech, którzy często korzystają z katowickiego lotniska.

Lotnisko jest Centrum Czarterowym Polski Południowej (największa ilość lotów czarterowych po Warszawskim Okęciu). W sezonie zima 2010/11 otwarto długodystansowe połączenie z Katowic do Mombasy w Kenii, jednocześnie jest to jedyny kierunek długodystansowy z polskiego portu regionalnego w tegorocznym sezonie zimowym. Katowice Airport to także, ważne lotnisko przeładunkowe, odprawia się tutaj największą liczbę towarów wśród wszystkich portów regionalnych, w ciągu dziesięciu miesięcy 2010r. przyjęto o 40% więcej frachtu w porównaniu do całego minionego roku, dokładnie 9 200 ton.

 


  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy