wyszukaj
Rekord w Rzeszowie! 600 tysięcy pasażerów odprawionych w Jasionce
2014-12-31 23:35:22; / Tagi: , rekord w rzeszowie
Foto: Szymon Taranda


Kolejny rok z rzędu Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” notuje wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Według danych na koniec 31 grudnia 2014 roku w Jasionce obsłużonych zostało niecałe 601 tysięcy podróżnych, co oznacza nieco ponad 2-procentowy wzrost względem ubiegłego, również rekordowego roku, kiedy to podrzeszowskie lotnisko przyjęło 589 tys. pasażerów.

Zdecydowanie większy wzrost, i także rekordowy wynik, notuje też Jasionka w przewozach cargo – aż 54 proc. wzrostu względem 2013 roku. W porównaniu z ubiegłorocznymi 609 tonami towarów, 2014 rok zakończył się wynikiem 1111 ton, a perspektywy wzrostu tonażu obsłużonych ładunków cargo są jeszcze bardziej zachęcające w związku z coraz częstszymi wizytami dużych samolotów frachtowych, jak AN-124 Rusłan czy Boeing B747F.

- Niezmiernie cieszymy się z tegorocznego wyniku, zarówno pasażerskiego, jak i cargo – nie kryje zadowolenia prezes lotniska Stanisław Nowak. Podkreśla też, że rezultat byłby jeszcze lepszy przy spełnieniu kilku warunków. – Z pewnością pasażerów byłoby więcej, gdyby warunki pogodowe umożliwiły nam w niektórych sytuacjach na przyjmowanie samolotów. Pogoda dała się nam we znaki i zapewne granicę 600 tysięcy pasażerów przekroczylibyśmy znacznie wcześniej. Na szczęście dla nas i dla naszych podróżnych jesteśmy w trakcie inwestycji w II kategorię systemu nawigacyjnego ILS, realizowaną wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i być może już w przyszłym roku gorsza pogoda nie będzie dla nas problemem – dodaje prezes Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”.

Stanisław Nowak zaznacza również, że podwyższenie kategorii ILS w Jasionce wiąże się z planowaną od kwietnia 2015 modernizacją nawierzchni drogi startowej. – Tę inwestycję, mającą na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla rosnącego ruchu lotniczego, realizować będziemy samodzielnie, przy wsparciu finansowym ze strony samorządu województwa. W jej ramach zainstalowane zostanie również oświetlenie pasa startowego, zgodne ze standardami II kategorii ILS.

Prezes lotniska podkreśla także, że nie wszystkie plany związane ze wzrostem ruchu pasażerskiego udało się w mijającym roku zrealizować. – Poprzez zmiany we flocie Ryanair i zbyt małą ilość samolotów przewoźnika, „wypadły” nam z siatki popularne połączenia m.in. do Girony i na Sycylię, nad których przywróceniem nieustannie pracujemy – mówi Stanisław Nowak. – Bez sukcesu, chociaż na szczęście także bez strat finansowych dla lotniska, okazał się też dla nas projekt pod nazwą 4YOU Airlines, który upadł, a nam nie pozostawało nic innego jak odstąpienie od zawartej z tym podmiotem umowy – dodaje szef Jasionki.

Przyszłoroczne perspektywy są, zdaniem prezesa podrzeszowskiego Portu Lotniczego, całkiem obiecujące. – Niemal na pewno, o ile nic nieprzewidzianego się nie wydarzy, wzrośnie nam liczba pasażerów Lufthansy i Ryanair, bowiem w pierwszym przypadku przewoźnik zdecydował o wprowadzeniu większego samolotu i od lutego wraca do rozkładu z dwoma rotacjami do Frankfurtu dziennie, z kolei irlandzka linia powiększyła już od wiosny liczbę połączeń z Londynem z 10 do 12 tygodniowo. Przy utrzymaniu siatki połączeń Eurolotu (Rzym i Paryż) oraz PLL LOT do Warszawy, powinno zakończyć się to dla nas wynikiem dodatnim – oznajmił Stanisław Nowak. – Co do nowych połączeń i kierunków, istnieją szanse, że nowa trasa pojawi się jeszcze wiosną, ale na razie jeszcze nie mogę mówić o szczegółach – uzupełnia prezes.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć do: Frankfurtu (2 razy dziennie w dni powszednie, od lutego 2015), Warszawy (4 rejsy dziennie), Londynu (12 połączeń tygodniowo od marca 2015 na lotniska w Stansted i Luton), a także do: Manchesteru, Paryża, Rzymu (od marca 2015), Bristolu, East Midlands, Dublina oraz Oslo. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa, Ryanair oraz Eurolot. Sezonowe kierunki czarterowe to Bułgaria (Burgas), Egipt (Sharm-el-Sheik, Hurghada), Grecja (Heraklion i Kos), Tunezja (Monastir, Enfidha i Djerba) oraz Turcja. O wakacje z wylotem z Rzeszowa warto zapytać swoje najbliższe biuro podróży.

System ILS kategorii II: umożliwia wykonanie podejścia do lądowania przy widoczności do 30 metrów (tzw. wysokość decyzji) oraz widzialności wzdłuż pasa startowego do 350 metrów. Obecny w Jasionce system ILS kategorii I pozwala na lądowanie, gdy powyższe wskaźniki wynoszą odpowiednio 60 m i 550 m.

Inne wiadomosci z lotniska Rzeszów Airport
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy