wyszukaj
Polskie niebo otwarte!
2010-04-19 08:10:45; / Tagi: , przestrzeń powietrzna, lot, loty, rejsy, rzeszów
Foto: Szymon Taranda


21 kwietnia 2010 roku, po pięciu dniach przerwy, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otworzyła niebo nad Polską. Zezwoliła na wykonywanie wszelkich operacji lotniczych na wszystkich lotniskach.  

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otworzyła polską przestrzeń powietrzną o godzinie 7:00. Pierwszą maszyną, która wzbiła się w powietrze był samolot LOT-u. Tuż po godzinie 7:00 wystartował z Gdańska do Warszawy. O 8:40 przyleciał też samolot z Warszawy do Rzeszowa. Narodowy przewoźnik już pierwszego dnia wznowił kilkanaście rejsów krajowych i europejskich. Ponieważ na czas zamknięcia przestrzeni powietrznej wiele samolotów utknęło za granicą - m.in. w Paryżu, Monachium, Nowym Jorku i Chicago -  teraz muszą wrócić do kraju, by ponownie zacząć realizować rozkład lotów.

Przerwa w lotach w naszym kraju z małymi przerwami trwała od czwartku, 15 kwietnia. W tym czasie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej kilkakrotnie otwierała i zamykała przestrzeń powietrzną nad Polską lub poszczególnymi regionami. Teraz nie powinno być już kłopotów z lotami w kraju i w Europie.

Wszystkiemu winien jest wybuch wulkanu Eyjafjoell na Islandii w okolicy lodowca Eyjafjallajoekull. Stwarzał on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów samolotów znajdujących się w powietrzu. Jak podkreślają specjaliści, pył ten może uszkodzić silniki, poszycie maszyny, wszelkie czujniki - np. prędkości czy wysokości - może znacznie lub całkowicie uszkodzić przednią szybę w samolocie, "zmatowić ją", co narazi samolot na tragiczną katastrofę.

Od czwartku 15 kwietnia 2010 roku odwołano blisko 100 000 lotów i sparaliżowano ponad 100 lotnisk. Przeczytaj informację o zamknięciu przestrzeni powietrznej w Polsce, którą opublikowaliśmy w piątek 16 kwietnia 2010 roku.

Autor:  Szymon Taranda

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2010, 7:15

Inne wiadomosci z lotniska Rzeszów Airport
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy