wyszukaj
Przestrzeń powietrzna nad Polską zamknięta
2010-04-16 09:12:53; / Tagi: , przestrzeń powietrzna, paraliż lotnisk, rzeszów,
Foto: Screen z flightradar24.com


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską. Do godziny 15:00 w piątek jako jedyny działał port lotniczy Rzeszów-Jasionka. To właśnie na to lotnisko kierowane były wszystkie maszyny, które znajdowały się w powietrzu.

- Przestrzeń powietrzna nad Polską jest zamknięta do odwołania - powiedział rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Oznacza to, że na lotniska nie mogą przylatywać ani startować z nich samoloty. Ruch mógł się odbywać jedynie na lotnisku w Rzeszowie - dodał.

Ale i na tym lotnisku wystąpiły kłopoty z wieloma rejsami. Do Rzeszowa nie przyleciały w piątek np. samoloty z Londynu, Liverpoolu, Frankfurtu czy Warszawy. Odwołano też wieczorne rejsy z East Midlands i Dublina. Jeszcze przed południem Łukasz Sikora z rzeszowskiego lotniska informował, że załoga portu i ono samo są przygotowane na przyjęcie dodatkowych samolotów. - Logistycznie jesteśmy na to gotowi; zrobiliśmy więcej miejsca na naszej płycie postojowej i czekamy na rozwój sytuacji, która jest bardzo dynamiczna i zmienia się z minuty na minutę - dodaje Łukasz Sikora. Ale z powodu przesuwania się chmury pyłu wulkanicznego i ten port lotniczy został zamknięty.

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują do 6 rano w sobotę wszystkie rejsy ze swojego rozkładu połączeń - poinformował rzecznik przewoźnika Jacek Balcer. Ale nie tylko LOT odwołuje rejsy. W całej Europie zamknięto przestrzeń powietrzną nad 13 państwami. Anulowano ponad 17 000 lotów.

Wszystkiemu winien jest wybuch wulkanu Eyjafjoell na Islandii w okolicy lodowca Eyjafjallajoekull. Pył wulkaniczny przemieszcza się na wschód i południe. Stwarza on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów samolotów znajdujących się w powietrzu. Jak podkreślają specjaliści, pył ten może uszkodzić silniki, poszycie maszyny, wszelkie czujniki - np. prędkości czy wysokości - może znacznie lub całkowicie uszkodzić przednią szybę w samolocie, "zmatowić ją", co narazi samolot na tragiczną katastrofę.

- Nie wiadomo na razie kiedy minie zagrożenie i wznowione zostaną rejsy samolotów. Aktywność wulkanu nie słabnie - wciąż wyrzuca on w powietrze masy pyłu - pisaliśmy w piątek. Zawieszenie rejsów obowiązywało do środy 21 kwietnia 2010 roku do godziny 7:00.

Autor:  Szymon Taranda

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2010, 22:23

Inne wiadomosci z lotniska Rzeszów Airport
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy