wyszukaj
Otwarto punkt odpraw fitosanitarnych
2015-03-16 07:53:25; / Tagi: , odprawy fitosanitarne, rzeszów
Foto: flickr.com

W czwartek, 12.03.2015 roku, w Porcie Lotniczym „Rzeszów-Jasionka” został oficjalnie uruchomiony punkt odpraw fitosanitarnych. W spotkaniu uczestniczyli, oprócz władz spółki lotniskowej, wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz-Śmigielska, marszałek województwa Władysław Ortyl, zastępca prezydenta Rzeszowa Marek Ustrobiński, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Błażej Borowiec, a także parlamentarzyści oraz przedstawiciele współpracujących z lotniskiem służb mundurowych.


Dzięki uruchomieniu punktu odpraw fitosanitarnych przez lotnicze przejście graniczne w Jasionce można już przewozić rośliny oraz produkty i przedmioty pochodzenia roślinnego. Jest to ważny moment w rozwoju rzeszowskiego lotniska, bowiem od teraz pojawiają się realne możliwości dla lotniczego ruchu towarowego uwzględniającego transport produktów roślinnych. Punkt, utworzony na wniosek wojewody podkarpackiego, jest drugim w Polsce takim miejscem, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie.

Starania o wprowadzenie możliwości dokonywania odpraw fitosanitarnych w lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce prowadzone były od 2014 r. Działania te zakończyły się sukcesem na początku tego roku, a 7 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju w tej sprawie. Do tej pory w kraju funkcjonowało jedno lotnicze przejście graniczne, przez które można było wprowadzać rośliny, produkty roślinne lub przedmioty do obrotu i w związku z tym graniczna kontrola fitosanitarna odbywała się wyłącznie na Lotnisku Chopina w Warszawie. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, przedsiębiorcy odbierający towary zmuszeni byli do dokonywania tych czynności z najbliższych lotnisk poza granicami kraju, tj. z Pragi lub Berlina.

Rolą przejścia fitosanitarnego w podrzeszowskiej Jasionce będzie zapobieganie wwożenia organizmów szkodliwych z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. Granicznej kontroli fitosanitarnej podlegać będą rośliny, produkty roślinne i przedmioty, np. owoce i warzywa, rośliny akwariowe, kwiaty cięte, ścięte drzewa z liśćmi, sadzonki, ziarna zbóż, drewno, drewniany materiał opakowaniowy, ziemia. Kontroli fitosanitarnej nie będą podlegać natomiast niewielkie ilości produktów roślinnych przeznaczonych na własne, niezarobkowe potrzeby lub do spożycia podczas podróży, jeśli nie stanowią ryzyka fitosanitarnego.

Punkt odpraw fitosanitarnych został wyposażony w sprzęt laboratoryjny i autoklaw, czyli urządzenie wielofunkcyjne do sterylizacji i utylizacji roślin. W sytuacji zgłoszenia kontroli fitosanitarnej, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiorą próbki i przeprowadzą wstępne badania laboratoryjne. Natomiast szczegółowe badania prowadzone będą w laboratorium wojewódzkim w Rzeszowie lub Centralnym Laboratorium  w Toruniu.

Inne wiadomosci z lotniska Rzeszów Airport
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy