wyszukaj
Polacy coraz częściej wybierają tanie linie lotnicze
2010-12-16 12:06:47; / Tagi: , tanie linie, statystyki
Foto: Szymon Taranda


Polski rynek przewozów lotniczych notuje wzrost, po lekkim osłabieniu w roku ubiegłym. Linie lotnicze w pierwszych trzech kwartałach 2010 roku przewiozły o 7,6 proc. więcej pasażerów niż w tym samym okresie w 2009 roku. Jednak to tani przewoźnicy, których jest trzy raz mniej, szybciej pozyskują nowych klientów niż tradycyjne linie – wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Tripsta.pl.


W 2010 roku na polskim rynku działało 40 przewoźników lotniczych. W pierwszych trzech kwartałach tego roku 10 tanich linii lotniczych obsłużyło tyle pasażerów, co 30 linii tradycyjnych – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Najsilniejszą pozycję nadal utrzymują Polskie Linie Lotnicze LOT, które wybrało 28 proc. wszystkich podróżnych. Na kolejnych pozycjach znalazły się Wizzair z 23 proc. udziału w rynku i Ryanair – 21 proc. Z kolei czwarta na liście Lufthansa obsłużyła jedynie niecałe 7 proc. wszystkich pasażerów, a piąty Easyjet nieco ponad 3 proc.

– LOT zawdzięcza swoją silną pozycję szerokiej ofercie ponad 60 bezpośrednich połączeń aż z 8 portów lotniczych w Polsce – wyjaśnia Anna Galewska z serwisu Tripsta.pl oferującego rezerwację biletów lotniczych. – Tradycyjnie przewoźnicy zyskują także dzięki klientom biznesowym i tym, którzy latają poza Europę. Podczas gdy, tani przewoźnicy obsługują wyłącznie ruch europejski, klasyczne linie poszerzają swoją ofertę o połączenia z takimi regionami jak Bliski Wschód, Afryka czy Stany Zjednoczone – dodaje.

Do dwóch najpopularniejszych w Polsce tanich przewoźników – Wizzair i Ryanair – należy ponad 44 proc. rynku. LOT, który 5 lat temu obsługiwał prawie 43 proc. wszystkich pasażerów, traci na rzecz tańszej konkurencji. Przewagą tanich linii ciągle pozostają korzystne, nawet o kilkaset złotych niższe, ceny biletów do najpopularniejszych europejskich miast. Polacy coraz częściej latają na tzw. city break, czyli weekendowe wypady, do Barcelony, Londynu czy Mediolanu i w tym przypadku najlepiej sprawdzają się tani przewoźnicy.

Kilkudniowy wypad na Walentynki do Londynu, ulubionego miasta Polaków, najkorzystniej planować na około 50 dni przed wylotem – wynika z danych Tripsta.pl. W takim wypadku rezerwując bilet teraz zapłacimy za niego:

• w Ryanair 140 zł,
• w Wizzair 249 zł,
• w Easyjet 266 zł,
• w Lufthansa 541 zł,
• w LOT 699 zł,
• w British Airways 767 zł.

Do powyższych cen należy doliczyć opłatę za bagaż: 100 zł w Easyjet, 136 zł w Wizzair czy nawet 180 zł w Ryanair. Trzeba także pamiętać, że tanie linie nie obsługują wszystkich portów lotniczych, np. Wizzair nie lata z Krakowa, a Ryanair z Warszawy.


Rozwój rynku i wzrost zainteresowania lotami powoduje, że przewoźnicy decydują się na zwiększenie liczby obsługiwanych tras. Jednak to tanie linie szybciej dostosowują swoją ofertę do potrzeb klientów i są bardziej elastyczne w kwestii uruchamiania nowych tras i zamykania tych mało popularnych.
W tym roku tanie linie otworzyły ponad 30 nowych bezpośrednich połączeń z Polski do najpopularniejszych miast w Europie, m.in. do Alicante, Pragi, Mediolanu czy Newcastle. W 2011 roku planowane są kolejne otwarcia. Wizzair będzie latał z Gdańska do Stavanger (Norwegia) i Arhus (Dania) oraz z Poznania do Barcelony, a Ryanair m.in. z Wrocławia do Malagi i Bolonii, z Rzeszowa do Bristolu, czy z Krakowa do Pizy. Tymczasem tradycyjne linie poszerzyły w tym roku swoją ofertę o takie kierunki jak Kair, Bejrut, Wietnam, Tbilisi czy Damaszek.

Serwis Tripsta.pl przygotował analizę dot. linii lotniczych działających na polskim rynku na podstawie danych z lat 2005-2010. W badaniu wykorzystano własne statystyki serwisu, dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego i oficjalne informacje przewoźników.

Magdalena Rejent
 

Inne wiadomosci z lotniska Zielona Góra Airport
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy