wyszukaj
Pomysły z polotem
2012-12-31 09:48:14; / Tagi: , konkurs airbusa
Foto: flickr.com


Ponad 6 tys. studentów z całego świata, w tym 22 z Polski, zgłosiło się do konkursu Airbusa „Pomysły z polotem” („Fly Your Ideas”).

Dwukrotnie więcej uczestników w porównaniu z poprzednią edycją chce przedstawić innowacyjne pomysły na ekologiczne rozwiązania w branży lotniczej.

Ponad 6 tys. studentów z ponad stu krajów zarejestrowało się w konkursie „Pomysły z polotem 2013” – międzynarodowym konkursie dla studentów organizowanym przez wiodącego producenta samolotów, firmę Airbus. Zespoły studentów mają opracować i przedstawić pomysły na bardziej ekologiczne lotnictwo przyszłości. W tym roku w konkursie zarejestrowało się dwukrotnie więcej studentów niż w roku ubiegłym.

Wśród uczestników jest 22 studentów z Polski, którzy pod okiem najlepszych ekspertów branży lotniczej będą dalej rozwijać wstępny projekt by powalczyć o główną nagrodę - 30 tys. euro.

Sędziowie z Airbusa już dokonują przeglądu zgłoszeń w celu zakwalifikowania najbardziej innowacyjnych pomysłów do następnej rundy. Do drugiego etapu może przejść maksymalnie 100 drużyn.

W tym roku zespoły mają za zadanie przedstawić ekologiczne rozwiązania dotyczące jednego z wyzwań branży lotniczej: „Energia”, „Wydajność”, „Zrównoważony rozwój”, „Wzrost ruchu lotniczego”, „Obsługa pasażera” oraz „Działalność przyjazna dla społeczności lokalnych”.

By zakwalifikować się do etapu finałowego, zespoły muszą przejść trzy rundy o rosnącym stopniu trudności. W finale zaprezentują swój projekt przed jury złożonym z ekspertów branżowych, a wręczenie nagrody odbędzie się w centrali UNESCO w Paryżu w czerwcu 2013 r.

Nad tegoroczną edycją konkursu patronat objęło UNESCO.

Informacje dodatkowe:

Edycja 2013

W konkursie odnotowano 6089 zgłoszeń, 618 zespołów składających się z 3 do 5 osób obejmujących w sumie 2556 uczestników, reprezentujących 82 narodowości, przedstawiło jednostronicową propozycję by zakwalifikować się do pierwszej rundy konkursu. Patronat nad tegoroczną edycją objęło UNESCO by promować kształcenie na kierunkach technicznych i wspierać ekologiczne rozwiązania w branży lotniczej.

Harmonogram konkursu:

• Runda I – 3 września 2012 do 7 grudnia 2012 (jednostronicowa propozycja)
• Runda II – styczeń – kwiecień 2013 (100 wybranych zespołów ma przedstawić projekt w formie raportu na 5000 słów oraz krótkiego filmu video)
• Runda III – maj – czerwiec 2013 (5 wybranych zespołów prezentuje koncepcje przed jury składającemu się z ekspertów Airbusa i branży lotniczej)
• Finał i ceremonia wręczenia nagród– czerwiec m 2013

Informacje uzupełniające o konkursie „Pomysły z polotem”:
Konkurs jest częścią programu “Przyszłość według Airbusa”, wizji ekologicznych podróży lotniczych w 2050 r. Firma Airbus zaprasza do konkursu studentów różnych narodowości, studiujący na różnych wydziałach, począwszy od kierunków technicznych poprzez marketing, kierunki ekonomiczne, nauki humanistyczne aż po informatykę i projektowanie. Zgłaszane pomysły muszą dotyczeć kluczowych zagadnień branży lotniczej takich jak: źródła energii, wydajność, zrównoważony rozwój, wzrost ruchu lotniczego, doświadczenia pasażerów czy też przyjazność wobec lokalnej społeczności.
.
Organizowany co dwa lata konkurs składa się z trzech rund o rosnącym poziomie trudności. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro, natomiast zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 000 euro. Do finału odbywającego się latem 2013 r. zakwalifikowanych zostanie pięć drużyn. Zwycięski zespół wyłoniony zostanie przez złożone z ekspertów jury (wkrótce zostanie podany skład jury).


Poprzednie edycje:

Fly Your Ideas 2011:

• 2,260 studentów z 75 krajów, 84 zespoły wybrane do Rundy II, 5 finalistów

• Zwycięzcy edycji 2011: W konkursie wygrał zespół „Na skrzydłach feniksa” (Team Wings of Phoenix) z chińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki w Nanjing koncepcją naziemnego systemu generowania energii wiatrowej wykorzystującej ruch powietrza wytwarzany przez samoloty podczas startu i lądowania

• Zwycięzcy edycji 2009: Międzynarodowy zespół z Uniwersytetu Queensland w Australii przedstawił nowatorski projekt wykorzystania jednej tylko rośliny - rącznika pospolitego w wysokiej jakości materiałach kompozytowych stosowanych do produkcji kabin samolotów
 

Inne wiadomosci z lotniska lotyzpolski
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy