wyszukaj
Więcej samolotów, mniej kontrolerów
2014-09-23 15:15:56; / Tagi: , kontroler ruchu lotniczego
Foto: flickr.com


W 2013 roku nad Polską przeleciało blisko 700 tys. samolotów, a ruch lotniczy rośnie w tempie 8 procent rocznie. Zwiększa się również ruch pasażerski – w ciągu dwóch lat o ok. 12 proc. podniosła się liczba pasażerów na lotniskach (dane z I kwartału 2014 r.). Nad Polską pojawiły się też dodatkowe samoloty tranzytowe, które omijają Ukrainę. Tymczasem, zagęszczeniu w przestrzeni powietrznej towarzyszą kłopoty na ziemi.

– Docierają do nas bardzo niepokojące sygnały na temat zagrożeń w ruchu lotniczym. Wyzwaniem nie są procedury, ale złe zarządzanie, brak planowania strategicznego i nieefektywna struktura – mówi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. – Skutkuje to między innymi słabym wykorzystaniem środków unijnych, nisko wydajnym systemem szkolenia i brakami kadrowymi. Rosnącą liczbę samolotów obsługuje garstka kontrolerów – dodaje Adrian Furgalski.

6 listopada 2014 roku w Krakowie odbędzie się konferencja „Bezpieczeństwo i rozwój rynku lotniczego w Polsce”, której uczestnikami będą przedstawiciele instytucji centralnych, władz samorządowych oraz firm działających na rynku – przewoźników, portów lotniczych, dostawców, a także eksperci rynkowi i członkowie organizacji pozarządowych. Kluczowymi tematami spotkania będą perspektywy rozwoju ruchu lotniczego, konieczne nakłady inwestycyjne oraz strategia budowania systemu bezpieczeństwa. Konferencję otworzy Jan Pamuła, prezes zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Debatę poprowadzi Adrian Furgalski, wiceprezes zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.

 

Inne wiadomosci z lotniska lotyzpolski
Komentarze
Dodaj do
Skomentuj wiadomość:

Wyszukiwanie lotów
  • Nowe zdjecia
  • Najpopularniejsze

Ostatnio dodane filmy