Polityka bagażowa w liniach lotniczych to w ostatnich miesiącach bardzo gorący temat. W listopadzie 2018 roku trwa wielkie zamieszanie z bagażem podręcznym u najpopularniejszego w Polsce taniego przewoźnika lotniczego — Ryanair.
Zapewne wielu z nas zastanawia się, jakie wymiary może mieć bagaż podręczny w Ryanair. Ile kosztuje wykupienie bagażu podręcznego rejestrowanego oraz czy wniesienie na podkład małej torby podręcznej jest darmowe.
Trzeba wiedzieć, że pasażer może od 1 listopada br. wnieść na pokład Ryanair tylko mały bagaż podręczny. Za duży bagaż podręczny — trzeba będzie zapłacić i trafi on do luku bagażowego.
Jak duży może być bagaż podręczny w Ryanair?
Przede wszystkim wymiary i waga bagażu podręcznego w liniach lotniczych Ryanair jest ściśle określona. W przypadku tych linii lotniczych wyróżniamy dwa rodzaje bagażu: mały bagaż podręczny, który można wnieść na pokład samolotu oraz duży bagaż podręczny, który może być także bagażem rejestrowanym.
Ryanair: mały bagaż podręczny
- Torba z laptopem, mały plecak szkolny, damska torba na ramię czy popularne małe plecaki o pojemności kilkunastu litrów o wymiarach 40 x 20 x 25 cm;
- Podręczny mały bagaż można bezpłatnie* wnieść na pokład;
- Powinien zmieścić się pod fotelem poprzedzającym;
- Dzieciom do 2. roku życia nie przysługuje bezpłatny bagaż, ale opiekun może przewieźć bez dodatkowych opłat torbę na akcesoria dziecięce o wadze do 5 kg.
Ryanair: duży bagaż podręczny
- Spory plecak o pojemności 35-40 litrów, torba sportowa lub popularna „kabinówka”, czyli mała walizka (najczęściej z kółkami i rączką) – maksymalne wymiary dużego bagażu podręcznego to 55 x 40 cm x 20 cm;
- Bagaż może ważyć maksymalnie 10 kg;
- Do wymiarów bagażu wlicza się także elementy wystające: rączki, uchwyty, kółka itp.;
- Duży bagaż podręczny jest płatny – ceny zależą od wykupionej usługi, zgodnie z zasadami wprowadzonymi 1 listopada 2018.
- Cena za duży bagaż podręczny waha się od 29 zł**.
* Mała torba powinna zmieścić się pod fotelem poprzedzającym — w przeciwnym wypadku przewoźnik może naliczyć opłatę dodatkową w wysokości 120 zł.
** Ta opcja dostępna w ramach usługi pierwszeństwa wejścia na pokład.
Duży bagaż podręczny na pokład samolotu Ryanair mogli zabrać jedynie pasażerowie z biletami w droższych taryfach – Plus, Flexi Plus czy Family Plus albo z wykupionym priorytetowym wejściem na pokład samolotu. Bez wątpienia bilety w tych taryfach zawsze kosztują więcej niż w przypadku taryfy podstawowej.
Przedmioty zabronione w bagażu podręcznym
Przede wszystkim podróżowanie z bagażem podręcznym jest najbardziej opłacalne. Jest on najczęściej wliczany w cenę biletu. Walizki, torby czy plecaki, które mają określony wymiar i wagę można zabrać na pokład.
Każda z linii lotniczych ma swoje ściśle określone zasady związane z tym, co można wnieść na pokład samolotu, a co zostanie natychmiastowo usunięte z naszego bagażu. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zasady te mają chronić nas przed niebezpieczeństwem.
Bagaż podręczny – przedmioty zabronione:
- Broni palnej;
- Narzędzia o ostrych krawędziach i ostrych końcach;
- Tępych narzędzi: wszelkie tępe narzędzia mogące powodować obrażenia (np. kastet, wędka;
- Materiałów wybuchowych i łatwopalnych;
- Substancji chemicznych i toksycznych;
- Nie wolno zabierać alkoholu i inne płyny niezakupione w strefie bezcłowej;
- Brzytwa, żyletki luzem;
- Druty, szydełka do robótek
- Golarki i ostrza, noże i nożyczki;
- Skalpele, strzykawki i igły;
- Szpikulce do lodu, korkociągi;
- Toporki, tasaki.
Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, można w nim umieścić prawie wszystkie przedmioty, pod warunkiem, że nie zagrażają życiu i bezpieczeństwu pasażerów, i nie są to przedmioty nielegalne. Kategorycznie oczywiście nie można do walizki spakować substancji chemicznych i toksycznych czy substancji wybuchowych i łatwopalnych.