Saloniki

Saloniki, miasto duchów, znajduje się nad Morzem Egejskim. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Rewelacyjnie oddaje klimat greckiego życia, a historyczne miejsca pozwalają na przeniesienie się do czasów Bizancjum. Przedstawiamy, co należy zwiedzić w Salonikach.

Biała wieża

Zastanawiając się, co zobaczyć w Salonikach, bez wątpienia nie można pominąć Białej wieży. Powstała w XVI wieku z polecenia Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Ulokowana jest w centrum miasta przy Zatoce Salonickiej. Jest to dawna twierdza, wykorzystywana dawniej do przeprowadzania egzekucji na więźniach, a także pełniła rolę więzienia. W środku znajduje się Muzeum Kultury Bizantyjskiej, a także została otworzona ekspozycja obrazująca historię miasta. Biała wieża stanowi element fortyfikacji miejskiej. Po wizycie w Białej Wieży, warto zobaczyć Ogrody Aleksandra. 

Ano Poli (Górne Miasto)

Bardzo ciekawym obszarem Salonik jest Górne Miasto (Ano Poli). Jego powierzchnia stanowi aż połowę historycznego centrum, kontrastując z nowoczesną częścią miasta. Spacer po Ano Poli to transfer do dawnych czasów, kiedy górowały wąskie uliczki, małe domki, a także rozwieszane pranie od strony ulicy. W Górnym Mieście znajdują się liczne zabytki, np. kościół Hosios David powstały w V wieku, czy Klasztor Vlatadon. We wnętrzach znajdują się pradawne freski na sufitach. 

Bazylika Świętego Dymitra

Bazylika Świętego Dymitra to prawosławna cerkiew znajdująca się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bazylika to jedna z najstarszych budowli w mieście, która w swoich podziemiach posiada katakumby udostępniane dla turystów. W katakumbach znajdują się starożytne łaźnie. Zgodnie z legendą w podziemiach bazyliki, został zamęczony Święty Dymitr. 

Nadmorska promenada i port

Promenada w Salonikach mierzy aż 5 km. Rozpoczyna się od portu i ciągnie się aż do Hali Koncertowej. Przechadzając się promenadą, można podziwiać inne atrakcje miasta, np. Plac Arystotelesa, pomnik Aleksandra Wielkiego, a także skorzystać z oferty przygotowanej przez liczne kawiarnie lub tawerny, które z nią sąsiadują. Podczas spaceru promenadą, można zrobić piękne zdjęcie na tle popularnych parasolek. 

Port jest miejscem, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, bez względu na porę dnia. Rekomendujemy wizytę w Muzeum Fotografii i Kina, z którego można obserwować zachwycające zachody słońca. Przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności, można dostrzec zarysy Olimpu. Pobyt można urozmaicić się o wykupienie rejsu i podziwiać miasto z innej perspektywy. 

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne to obowiązkowa pozycja dla miłośników starożytności. Jest to największe muzeum archeologiczne w Grecji i rewelacyjnie obrazuje historię całej krainy Macedonii. Zgromadzone zbiory zostały podzielone na sekcje tematyczne, a zebrane materiały pochodzą z prehistorii, archaiki, klasyki czy nawet okresu rzymu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźbiony łuk, który pochodzi z kompleksu pałacowego Galeriusza, rzymskie rzeźby, zachwycająca mozaika podłogowa.

Więcej na ten temat znajdziesz na: NaWakacje.eu