Latanie samolotem w ciąży

Samolot jest najszybszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu, w wielu przypadkach nie do uniknięcia. Jest to również wygodny środek transportu dla ciężarnej, bo umożliwia szybkie pokonywanie dużych odległości.

Wypoczynek i relaks są tym, co przyszłym mamom jest wręcz zalecane. To możliwość wyjazdu na wakacje, które pozwolą zgromadzić zapas energii, potrzebnej do porodu, a potem do zajęcia się maleństwem. Decydując się na samolot, przyszłe mamy powinny wiedzieć, czy taka podróż będzie dla niej i dla dziecka bezpieczna.

Zaplanuj podróż

W dzisiejszych czasach większość kobiet, będących w ciąży, decyduje się na latanie samolotem. Niezależnie gdzie chcesz polecić to warto starannie zaplanować i przemyśleć wakacyjną podróż.

  • Lot samolotem nie powinien, więc trwać dłużej niż 3 4 – godziny w jedną stronę. Jeśli musisz korzystać z przesiadki, rozdziel podróż na 2 dni, z noclegiem przed przesiadką;
  • Jeśli to możliwe, w samolocie wybierz fotel przy przejściu, niedaleko toalety;
  • Warto również stewardessę o pomoc przy regulacji pasów bezpieczeństwa – pas powinien opierać się na podbrzuszu;
  • Należy jak najwięcej spacerować – nawet kilkakrotnie podczas lotu, jeśli poczujesz, że męczy cię pozycja siedząca;
  • Warto pić niegazowaną wodę;
  • Koniecznie warto również zapoznać się z regulaminem linii lotniczych i ich wymaganiami dotyczącymi podróżowania ciężarnych.

Czy latanie w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża składa się z trzech trymestrów. To właśnie drugi okazuje się najbardziej odpowiednim momentem na wybór podróży, w którą wliczony jest lot samolotem. Niektórzy lekarze wskazują nawet dokładny tydzień, w którym przyszła mama może bezpiecznie przemieszczać się takim środkiem lokomocji – jest to czas, między 18 a 24 tygodniem ciąży. W tym okresie narządy dziecka są już dostatecznie rozwinięte i nagła zmiana ciśnienia nie może mieć zbyt dużego wpływu na ich dalszy rozwój.

Porady dla ciężarnych kobiet

Kobieta w ciąży, jeśli zdecyduje się już na podróż samolotem, powinna zastosować się do kilku rad po to, by lot samolotem minął przyjemnie. Dlatego, aby zmniejszyć negatywne skutki lotu, musi często zmieniać pozycję, a co pół godziny powinna wstać i w miarę możliwości poruszać nogami i stopami. Powinna też dużo pić, ponieważ powietrze w samolocie jest bardzo suche, a w razie potrzeby przyjmować leki rozkurczowe. Kobieta w ciąży lecąca samolotem powinna także zwrócić uwagę na zapięcie pasa bezpieczeństwa tak, aby nie uciskał brzucha. Przyszła mama powinna również skonsultować kwestie podróży z ginekologiem, który przeprowadzi wywiad oraz wykona wszystkie niezbędne badania.

Masz wątpliwości? Skonsultuj to z lekarzem

Podróż samolotem, nie stanowi w zasadzie zagrożenia dla kobiety w ciąży, ani dla dziecka. Najlepszy okres na lot samolotem to drugi trymestr ciąży. Wtedy większość narządów dziecka jest wykształconych, ryzyko poronienia jest najmniejsze. Natomiast wielu lekarzy sugeruje, żeby nie latać w pierwszym trymestrze, ponieważ lotniskowe wykrywacze metali mogą być niebezpieczne. Również zmiany ciśnienia przy starcie i lądowaniu zwiększają ryzyko poronienia, po 32. tygodniu, ze względu na przedwczesny poród. Niektórzy lekarze uznają także, że ciąże mnogie są przeciwwskazaniem do lotów.

Kobieta przed lotem powinna wziąć zaświadczenie od lekarza, że może podróżować w ciąży oraz w każdym przypadku, gdy będziesz lecieć samolotem. Od 28 tygodnia ciąży będzie Ci ono potrzebne, ale linie lotnicze mogą o nie poprosić, szczególnie wtedy, gdy masz widoczny brzuch. Weź też ze sobą aktualne badania i książeczkę przebiegu ciąży.

Praktycznie wszystkie linie lotnicze zakazują lotów kobietom w ciąży po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, a niektóre nawet po 32. tyg ciąży. Postawa siedząca może powodować zasłabnięcia i kłopoty z krążeniem, a różnice ciśnień wywołać przedwczesny poród.