podróż samolotem - odprawa

Człowiek z natury boi się wszystkiego, czego nie zna. Tak jest również wtedy, gdy lecimy pierwszy raz samolotem. Poza stresem towarzyszącym samej podróży, dochodzi jeszcze niepokój związany z procedurą odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku.

Sam lot samolotem jest zawsze taki sam, może być tylko dłuższy lub krótszy. Natomiast w zależności od tego, czy będziecie lecieć z biura podróży, czy też w ramach indywidualnie zorganizowanego wyjazdu to pewne kwestie organizacyjne będą inne.

Korzystając z Polskich Lini Lotniczych (LOT) oprócz tradycyjnej odprawy na lotnisku mamy również możliwość ze skorzystania odprawy online. Ten rodzaj odprawy to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu, usprawnienie pobytu na lotnisku oraz wybór ulubionego miejsca.

Co musisz wiedzieć przed odprawą?

Zanim wyruszymy z domu warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wymiary i wagę swojego bagażu – zarówno rejestrowanego, jak i podręcznego. Czy na pewno mieści się w wytycznych ustalonych przez linię lotniczą. Przejrzyjmy też listę zakazanych przedmiotów i zastanówmy się, czy któregoś z nich nie mamy pośród swoich rzeczy.

Każdy pasażer, aby zająć miejsce w samolocie, musi posiadać kartę pokładową, która jest generowana podczas odprawy. Istnieją 3 sposoby na jej przeprowadzenie:

  • Za pomocą formularza internetowego, wówczas należy wprowadzić wymagane dane, a po wygenerowaniu karty pokładowej, wydrukować ją i zabrać ze sobą na lotnisko;
  • Jak i również na lotnisku – przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej linii lotniczej lub stanowisku do samodzielnej odprawy (automacie) – wówczas karta pokładowa drukowana jest przez pracownika linii lotniczej lub przez automat;
  • Można również zainstalować na telefon aplikację. I w telefonie mieć elektroniczną wersję kart pokładowych.

Rezerwacja i parking

Przy podróży z przewoźnikiem tradycyjnym, wystarczy mieć pod ręką numer rezerwacji. Można mieć ze sobą zarówno wersję elektroniczną, jak i drukowaną. To na wypadek, gdyby telefon się rozładował, w razie jego zgubienia lub kradzieży. Zazwyczaj w trakcie odprawy należy podać imię, nazwisko oraz rodzaj, numer i serię dokumentu podróżnego (dowód osobisty, paszport), a także dane dodatkowe, jak np. kraj i data jego wydania oraz data ważności.

Jeśli jedziemy na lotnisko samochodem, warto sprawdzić również opłaty za parking. W celu uniknięcia kosmicznych opłat na lotnisku warto skorzystać z prywatnego parkingu, który jest nieco dalej, a obsługa takiego przybytku dodatkowo dowiezie nas i przywiezie z lotniska.

Ile trwa odprawa?

Przed podróżą trzeba zapewnić sobie zapas czasu, odprawić się i przejść kontrolę bezpieczeństwa. Z domu warto wyjechać nieco wcześniej. Na lotnisku należy być 2-3 godziny wcześniej przed planowanym odlotem. Gdy już będziesz na miejscu musisz znaleźć informacje o tym, gdzie dokładnie odprawiany jest Twój lot. Zazwyczaj te informacje znajdują się na specjalnych tablicach informacyjnych lub udzielane są także w punktach informacji lotniskowej.

Odprawa krok po kroku

  • Na początku warto odszukać odpowiednią bramkę (punkt) odpraw dla Twojego lotu;
  • Przygotuj dokumenty – paszport lub dowód osobisty, numer (kod) rezerwacji elektronicznej lub bilet papierowy (jeśli posiadasz);
  • Przy stanowisku odprawy zostaniesz poproszony o ww. dokumenty oraz nadasz bagaż rejestrowany, który zostanie zważony i odprawiony do luku samolotu;
  • Po sprawdzeniu dokumentów i nadaniu bagażu otrzymasz kartę pokładową, uprawniającą do wejścia na pokład samolotu;
  • Następnie należy przejść kontrolę bezpieczeństwa. Podczas kontroli każdy pasażer musi włożyć do kuwety wszystkie przedmioty, np. klucze, telefon, pasek oraz urządzenia elektryczne, które przewozi w bagażu podręcznym, a także okrycie wierzchnie (płaszcz, kurtka, szal). Po kontroli należy przejść do odpowiedniej bramki, skąd następuje wejście na pokład samolotu;
  • Odpowiednia godzina wejścia na pokład samolotu jest wskazana na karcie pokładowej. W odpowiednim czasie personel lotniska poinformuje także o gotowości przyjęcia pasażerów na pokład samolotu.