Międzynarodowy port lotniczy w Gdańsku

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest trzecim co do wielkości lotniskiem w Polsce. Pierwotnie lotnisko nosiło nazwę Gdańsk Rębiechowo, natomiast od 2004 roku nosi imię przywódcy Solidarności, Lecha Wałęsy. Port lotniczy w Gdańsku jest korzystnie położony znajduje się w dzielnicy Matarnia około 10 km od centrum Gdańska oraz Sopotu. Do portu można z łatwością dojechać dzięki dobrym połączeniom drogowym.

Lotnisko w Gdańsku obsługuje tanie linie lotnicze oraz regularne linie lotnicze, między innymi: Austrian, Air Kanada, Wizzair, Ryanair, LOT, Finnair, SAS, Lufthansa, Norwegian, SunAir, Swiss, Sky Airlines. Port udostępnia również swoim pasażerom dwa terminale pasażerskie, które czynne są całą dobę:

  • Terminal T1 pełni funkcję odlotową dla lotów do krajów spoza strefy Schengen oraz przylotową;
  • Natomiast terminal T2 został oddany do użytku w 2012 roku. Zawiera infrastrukturę odlotową, w tym 20 stanowisk check-in oraz 10 gate’ów przeznaczonych do odprawy pasażerów odlatujących do krajów ze strefy Schengen.

Punkty i usługi na lotnisku

W Gdańsku na lotnisku podróżni mogą również skorzystać z wielu usług dodatkowych. W holu ogólnodostępnym oraz w sali odlotów znajdują się:

  • Głównie gastronomia – na parterze w strefie ogólnodostępnej znajdują się: Business Shark, Press4You, So!Coffee, Coffee Corner;
  • Finanse – oddział banku PKO Bank Polski S.A., sieć bankomatów oraz kantor znajdują się na parterze;
  • Poczta – urząd pocztowy dostępny jest na parterze od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-16:00;
  • Kantor po to by można było wymienić walutę.

Informacja turystyczna oraz biura podróży mieszczą się w holu ogólnodostępnym na parterze. Osoby chcące wypożyczyć samochód mogą skorzystać z oferty około 10 międzynarodowych firm świadczących usługi w tym zakresie. Natomiast w strefie pasażera podróżni mogą skorzystać z:

  • Gastronomii, która mieści się w hali odlotów Schengen tak znajduje się The Flame, a w sali przylotów non Schengen: Flying Bistro;
  • Zakupy – podróżujący mogą skorzystać ze sklepu S&A Jewellery Design, który znajduje się w hali odlotów Schengen i czynny jest codziennie od 07:00-21:00;
  • Dziecko – na terminalu dostępny jest plac zabaw dla dziecil;
  • Pasażerowie mają do dyspozycji salon Executive Lounge.

Lotnisko Gdańsk parking

Lotnisko w Gdańsku oferuje podróżnym 5 parkingów. Parking został przygotowanych dla długich i krótkich postojów. Pierwsze dwa to parkingi krótkoterminowe zaś ostatnie 3 to parkingi długoterminowe.

Krótkoterminowy parking „Kiss & Fly” przeznaczony jest dla krótkich postojów: do 10 min bezpłatnie, do 20 min – 20 zł, każde następne 10 min – 10 zł. Ten postój jest idealny, wtedy gdy chcemy wypakować z auta bagaże.

Parkingi P1 i P2 to parkingi krótkoterminowy — przez pierwsze 2 h, za każde rozpoczęte 30 min: 4 PLN. Każda następna godzina: 6 PLN, a maksymalna opłata całodobowa wynosi 60 zł.

Parkingi P4 i P5 to parkingi długoterminowe (koszt – 19 zł za każdą rozpoczętą dobę [1-3 dni], 69 zł [postój 4-8 dni], 89 zł [postój 9-15 dni] + 10 zł za każdą rozpoczętą dobę powyżej 15 dni. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Wszystkie miejsca na parkingu można zarezerwować online za pośrednictwem strony Portu Lotniczego Gdańsk oraz na miejscu. Za parking możemy zapłacić gotówką, kartą płatniczą oraz kredytową. Parkingi na lotnisku są czynne 24h. Podróżujący mogą skorzystać również z licznych udogodnień m.in. wózków bagażowych i automatycznych kas biletowych.

Warto również skorzystać z parkingów, które oferują nam firmy znajdujące się blisko lotniska. Znajdujące się blisko parkingi są czynne 24h/dobę 7 dni w tygodniu i w święta. A przy dłuższych postojach przewidziane są rabaty.