Międzynarodowy Port Lotniczy w Krakowie

Międzynarodowy port lotniczy Kraków-Balice usytuowano w miejscowości Balice. Port znajduje się około 11 kilometrów na zachód od ścisłego centrum Krakowa. Od 1995 roku obiekt nosi imię Jana Pawła II, który odbywał wielokrotne pielgrzymki do Polski. Ten port lotniczy jest drugim polskim lotniskiem pod względem intensywności natężenia ruchu lotniczego i liczby odprawianych pasażerów.

Główny port lotniczy zlokalizowany jest przy ulicy kpt. M. Medweckiego 1 w Balicach. Z lotniskiem sąsiadują bezpośrednio autostrada A4, droga ekspresowa S7 oraz droga wojewódzka numer 774. To tymi drogami najszybciej i najłatwiej dostać się na parking na lotnisku w Krakowie.

Do dyspozycji pasażerów dostępne są dwa terminale: krajowy i międzynarodowy, które oferują pasażerom wiele usług i udogodnień. Lotnisko w Krakowie obsługuje najważniejsze linie lotnicze zarówno rejsowe, jak i tanie linie, m.in. Easy Jet, Brussels Airlines, LOT, Czech Airlines, Aerlingus, Ryanair, Lufthansa, British Airways, Finnair, Norwegian, Transavia, Austrian Airlines, Windjet.

Na terenie lotniska znajdziemy również bezpłatne Shuttle Busy, które zapewniają doskonałą komunikację pomiędzy obydwoma terminalami krakowskiego lotniska. Port lotniczy w Balicach zapewnia także wszystkie usługi i serwisy, jakie mogą być potrzebne pasażerom: informację lotniskową i turystyczną, liczne kioski internetowe, skrytki bagażowe oraz kantory i bankomaty.

Pasażerowie mogą również dołączyć do programu Kraków Airport Loyalty — programu lojalnościowego, który dostępny jest dla wszystkich pasażerów portu lotniczego powyżej 18 roku życia. Członkostwo jest bezpłatne, a uczestnicy otrzymują wiele rabatów.

Co znajdziemy na lotnisku?

Na terenie lotniska znajdziemy szeroki zakres usług: m.in.: punkty wymiany walut, bary, restauracje, kioski, wypożyczalnie samochodów, biura podróży, bank, pocztę. Można także skorzystać z tarasu widokowego, co umili czas oczekiwania na lot. Za dodatkową opłatą można także skorzystać z pokoju Business Lounge, w którym udostępniono komputer, Internet, telefon, faks oraz drukarkę.

Na międzynarodowym lotnisku w Krakowie znajduje się także wiele sklepów sieci bezcłowych takich jak znana Baltona, Aelia i Keraniss. Warto sprawdzić ofertę sklepów Discover, które zajmują się sprzedażą polskich specjałów i wyrobów regionalnych, świetnie nadających się na pamiątki. Również Krakowski Kredens oferuje produkty spożywcze oparte o tradycje kulinarne Krakowa. Jeśli natomiast zgłodniejemy przed odlotem, w Coffee Minute lub Tomatillo Bistro Bar nabyć możemy pyszne kanapki, sałatki i muffinki.

Lotnisko Kraków parking

Dogodna lokalizacja i pozycja ważnego węzła komunikacyjnego sprawiają, że lotnisko w Balicach z roku na rok obsługuje coraz większą liczbę pasażerów. Wśród nich znaczną część stanowią osoby podróżujące własnym samochodem. Port położony jest w pobliżu autostrady, z szybkim dojazdem od strony Katowic oraz Krakowa, a także innych okolicznych miejscowości.

Port lotniczy Kraków – Balice posiada własny parking, a dokładnie kilka parkingów – wielopoziomowy, który położony jest tuż przy terminalu, a także dwa parkingi terenowe, także zlokalizowane niedaleko. Do dyspozycji jest też parking Kiss & Fly, który znajduje się przy drodze dojazdowej do terminalu pasażerskiego.

Kraków Airport oferuje kilka opcji postojowych:

Postój krótkoterminowy na parkingu Kiss & Fly przy lotnisku jest najtańszy. Nie zapłacimy wtedy ani złotówki, ale tylko wtedy, gdy będzie on trwał do 10 minut. Każde następne rozpoczęte 10 minut to koszt aż 10 złotych.

Na dłuższy postój lepszy będzie jeden z parkingów długoterminowych – można skorzystać z oficjalnych parkingów lotniska albo tych, które prowadzone są przez inne firmy w odległości kilkuset metrów od terminala. Ceny na oficjalnym parkingu wynoszą 9-10 złotych za jedną i każdą następną godzinę. Pierwsza doba powyżej 6 godzin to 54-60 złotych, dwa dni parkowania – 65-100 złotych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także parkingi nieoficjalne – tutaj jedna godzina będzie kosztowała nas zaledwie 2-4 złote, natomiast jedna doba około 6-10 złotych. Nie musimy także obawiać się, że dotarcie do terminalu będzie problemem. Parkingi zapewniają bezpłatne transfery na lotnisko i z lotniska, a także inne udogodnienia, na przykład możliwość podładowania akumulatora, wypożyczenia fotelika dziecięcego, umycia samochodu.