Madryt na weekend

Madryt jest jednym z najpiękniejszych hiszpańskich miast i stolicą Hiszpanii. Ma ok. 3,2 miliona mieszkańców, zachwyca urodą i ciepłym klimatem. Miasto jest siedzibą rodziny królewskiej. Jakość życia w Madrycie oceniana jest bardzo wysoko. Madryt leży nad rzeką Manzanares, w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. 

Historia Madrytu

Madryt od 1561 roku jest stolicą Hiszpanii w nieprzerwany sposób. Madryt dzieli się na Madryt Burbonów oraz Madryt Habsburgów. Miasto zostało założone już w IX wieku przez Maurów. Niestety, nie zachowały się żadne budowle z tych czasów. Można natomiast zaobserwować zabytki z czasów średniowiecza. Turyści odwiedzają Puerta del Sol, ogromny plac z kilometrem zero, od którego mierzy się odległości do wielu miejsc w kraju. Charakterystyczna jest rzeźba niedźwiedzia wchodzącego na drzewo poziomkowe. Przy niej turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Od Puerta del Sol zaczyna się zwiedzanie Starego Miasta. Kolejny piękny plac to Plaza Mayor. Jest to pomnik historii – tutaj odbywały się beatyfikacje, tutaj działała złowieszcza inkwizycja, na tym placu odbywało się wiele wydarzeń i toczyło się życie. Spokojna jest Plaza de la Villa, na której obserwować można budynki z VI i XVI wieku. 

Co warto zobaczyć w Madrycie?

Bez wątpienia Madryt jest miastem czystym, bardzo zadbanym, żyje się w nim przyjemnie i miło. Koniecznie trzeba zobaczyć w nim biały klasycystyczny budynek o nazwie Palacio Real, czyli Pałac Królewski. Urokliwe są niezliczone place oraz parki. 

Główne atrakcje

Z pewnością najważniejszymi zabytkami Madrytu są Pałac Królewski, katedra, Plaza Mayor, Plaza de Espana, Puerta de Acala oraz arena walk byków (Plaza de Toros de las Ventas). To najważniejsze i najczęściej odwiedzane zabytki w tym mieście. Gran Via to ulica, na jednym z jej końców jest ulokowany plac Plaza de Espana  z dwoma wielkimi budynkami Torre de Madrid oraz Edificio de Espana. Park w tym miejscu słynie z fontanny z pomnikiem poświęconym Cervantesovi, czyli twórcy słynnego Don Kichota. To miejsce kultowe i bardzo często odwiedzane. 

Fani piłki nożnej na pewno wybiorą się na stadion Realu Madryt. Można tam dojechać metrem, należy wysiąść na stacji metra Santiago Bernabéu. Miejsce to pochodzi z 1947 roku, kilkakrotnie je przebudowywano, obecnie mieści 85 454 kibiców. Ciekawostką jest to, że koncert U2 na stadionie oglądało aż 110 fanów tego zespołu muzycznego. 

Pałac Królewski

Pałac Królewski zobaczyć trzeba koniecznie. Ta monumentalna budowla jest ogromną atrakcją tego miasta. Jego piękno jest niesamowite, a budowla wzniesiona w XVIII wieku to jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych na świecie. W 1764 roku rodzina królewska po raz pierwszy zamieszkała w tym pałacu. W kompleksie jest ok. 2800 komnat, do tego sąsiednie budynki i piękny ogród. Dzisiaj Pałac Królewski z pewnością ma znaczenie reprezentacyjne, nikt w nim nie mieszka na co dzień.

Uroczystości państwowe

Przede wszystkim ważne uroczystości państwowe mają miejsce salach. Turyści mają możliwość podziwiania tego pałacu w całej jego krasie oraz okazałości, ponieważ nikt im nie przeszkadza. W pałacu należy koniecznie zwrócić uwagę na sale tronową, bankietową kolumnową. Biblioteka Królewska, Muzeum Powozów i Zbrojownia to także ciekawe miejsca. Bez wątpienia zachwycająca jest apteka królewska, która wygląda niczym ze starych filmów. Sala Gaspiniego wygląda niezwykle – jej ściany są obite jedwabiem. Spacer korytarzem luster również jest źródłem niezwykłych wrażeń. Codziennie między godz. 12.00 a 13.00 organizowana jest uroczysta zmiana warty przed salą tronową. Warto obejrzeć? Na pewno warto! Więcej – bez odwiedzin Pałacu Królewskiego wizyta w Madrycie na pewno będzie niepełna. 

Tanie loty do Madrytu

Jeśli jesteś zainteresowany lotami do Madrytu z Polski to kliknij na poniższy link. Najtańsze połączenia w zasięgu ręki:

Loty do Madrytu