Pierwsza podróż samolotem

Samolot to najszybszy, najszybciej rozwijający się oraz najbezpieczniejszy środek transportu na świecie. Dzięki tym wielkim maszynom mamy możliwość przeniesienia się, w stosunkowo krótkim czasie, w każde miejsce na świecie.

Jednym z takich miejsc są miejsca typowo urlopowe. Ciepłe promienie słońca, miękki piasek, orzeźwiająca bryza morska, błogi spokój to dla wielu osób sposób na spędzenie wymarzonych wakacji.

Wielu podróżujących, którzy lecą samolotem po raz pierwszy często zastanawiają się jak to jest, jak wygląda organizacja na lotnisku i co robić, gdy przed lotem się stresujemy. W tym artykule postaramy się wam wszystko bardzo dokładnie opisać, tak abyście byli dobrze przygotowanie do swojej pierwszej podróży lotniczej.

Co trzeba wiedzieć przed lotem?

Sam lot jest zawsze taki sam, może być tylko dłuższy lub krótszy. Natomiast w zależności od tego, czy będziecie lecieć z biura podróży, czy też w ramach indywidualnie zorganizowanego wyjazdu to pewne kwestie organizacyjne będą inne.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać i bez której nie polecimy to dokument tożsamości. W przypadku lotów na terenie Europy wystarczający jest dowód osobisty, jednak lecąc poza Europę należy mieć paszport. Co ważne – dokument tożsamości powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu. Ważne jest, aby zabrać ze sobą również pieniądze i bilet.

Lecąc z biurem podróży najczęściej odprawa jest bezbiletowa i wystarczy podejście do okienka odprawy, czyli check-in i podać dokument tożsamości, inaczej z kolei w przypadku lotów np. liniami niskobudżetowymi, gdzie bilety należy mieć (najlepiej wydrukowane) przy sobie.

Zanim jednak wsiądziemy na pokład samolotu, trzeba się dobrze spakować. Do wyboru mamy dwie możliwości: jedną z nich jest zabranie ze sobą wyłącznie bagażu podręcznego, który wniesiemy na pokład samolotu. Możemy się również spakować w bagaż rejestrowany, który zostanie nadany podczas odprawy i trafi do luku bagażowego. I tutaj znów należy odwołać się do strony internetowej naszego przewoźnika, gdzie znajdziemy dokładne wymiary oraz wagę naszego bagażu.

Zanim wejdziemy na podkład samolotu warto też wiedzieć, co można a czego nie można przewozić w bagażu podręcznym. Na pewno nie nie można zabierać przedmiotów łatwopalnych, substancji wybuchowych, broni oraz ostrych narzędzi. Druga sprawa to płyny, których nie można zabierać w bagażu podręcznym, jeśli mają pojemność większą niż 100 ml.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Pierwszy lot samolotem to dla każdego wydarzenie, któremu towarzyszą olbrzymie emocje, ale także stres i lekkie przerażenie. Tłok, gwar i zamieszanie panujące w dużych portach lotniczych nie pomagają w uspokojeniu nerwów. Dyskomfort podróży możemy zminimalizować przygotowując się do lotu oraz znając podstawowe zasady, by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń.

  1. Po pierwsze: na lotnisku należy być 2h przed planowanym odlotem lub można być nawet wcześniej. Po to, by oswoić się z otaczającą nas rzeczywistością – zapoznać się z tablicą wylotów, sprawdzić gdzie jest check-in oraz kontrola bezpieczeństwa;
  2. Po drugie: jedną z najbardziej stresujących chwil jest również kontrola bezpieczeństwa. W tym przypadku należy do znajdującego się tam kosza włożyć wszystkie zbędne przedmioty, które przy sobie mamy tzn. zdjąć kurtkę/bluzę, pasek, okulary, klucze, monety, zegarek i wyciągnąć telefon z kieszeni;
  3. Po trzecie: po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa należy znaleźć swoją bramkę, czyli gate. Niektóre lotniska są naprawdę spore, więc warto to zrobić, zanim wpadniemy w szał zakupów na strefie bezcłowej.

Przygotowując się do pierwszego lotu samolotem, a także później każdego kolejnego warto pamiętać o umileniu sobie podróży oraz wprowadzeniu elementu wygody. Przede wszystkim strój do samolotu musi być komfortowy.

Poza tym warto zaopatrzyć się w cukierki do ssania lub gumę do żucia, które złagodzą objaw zatkanych uszy spowodowanych przez zmianę ciśnienia. Ponadto na pokładzie samolotu poza ciśnieniem jest także suche powietrze i klimatyzacja, dlatego należy dużo pić wody niegazowanej.